ANG: serial technique; NEM: serielle Technik; FR: technique sérielle; IT: tecnica seriale.
ET: ♦Serija♦; grš. tekhnikós = umeten, vešč, iz tékhnē = veščina, umetnost, znanje (‹KLU›, 724).
D: 1) Naziv za skladateljsko tehniko, ki v nasprotju z ♦dvanajsttonsko tehniko♦, v kateri se, kot ♦predurejanje gradiva♦, ♦obliki vrste♦ določajo le vrednosti ♦parametra♦ ♦višine tona♦, ♦predurejanje gradiva♦ se širi na vse štiri ♦parametre♦, s tem pa razglašuje tudi njihovo enotnost in enakovrednost.
2) »(Naziv za tehniko skladanja), ki se je, kot razširitev ♦dvanajsttonske tehnike♦, začela uporabljati okoli leta 1950. Do samega začetka ♦serialne glasbe♦ ni bil na razpolago pojem »serialna«. Beseda izvira iz FR (la série = ♦vrsta♦, ♦serija♦); vendar je nesporazum v tem, ker se v FR »la série« pogosto uporablja za označevanje ♦dvanajsttonske vrste♦. V nasprotju s tem se je glasbeno-tehnični pojem serialno, ki so ga med letoma 1949 in 1951 skladateljsko prakticirali Messiaen, Goeyvaerts in Boulez, najprej uporabil v Nemčiji.« (‹EH›, 307)
KR: Ne glede na to, da je v FR »série« sopomenska z ♦dvanajsttonsko vrsto♦, D zlasti opravičuje zahtevo po razlikovanju ♦vrste♦ in ♦serije♦ v slovenskem jeziku.
GL: ♦agregat♦ (D 2), ♦derivacija♦, ♦dvanajsttonsko polje♦, ♦razred notne višine♦ = (tonski razred), ♦kombinatoričnost♦, ♦lestvica tempa♦, ♦lestvica trajanja (tona)♦, ♦makročas/mikročas♦, ♦meterska modulacija♦ = metrična modulacija), ♦obrat vrste, serije♦, ♦osnovna oblika (vrste, serije)♦ = (♦Grundgestalt♦), ♦parameter♦, ♦permutacija (vrste, serije)♦, ♦punktualna glasba♦, ♦predurejanje gradiva♦, ♦rakovpostop (vrste, serije)♦ = (♦retrogradna oblika [vrste,serije] ♦), ♦rotacija (vrste, serije)♦, ♦segmentacija (vrste, serije)♦, ♦serija♦, ♦serija intenzitete (tona)♦, ♦serija trajanja (tona)♦, ♦serija višine (tona)♦, ♦serija zvokov(n)e barve♦, ♦serialni postopki♦, ♦sirena♦, ♦struktura♦, ♦sistem♦, ♦točka♦, ♦transpozicija (vrste, serije)♦, ♦vertikalizacija♦, ♦zrcalni obrat (vrste, serije)♦ = (♦zrcalna inverzija [vrste, serije]♦).
PRIM: ♦dvanajsttonska tehnika (skladanja)♦ = (♦dodekafonija♦), ♦serializem♦, ♦serialna glasba♦.
BLUMRÖDER 1985: 1–2; ‹G›, 83; ‹JON›, 267–268; ‹P›, 290; ‹VO›, 114–119