ANG: new wave, New Wave, New Wave 1975; NEM: new Wave, New Wave, andere Art von Rock; FR: new wave, New Wave, autre forme de rock; IT: new wave, New Wave, altra forma di Rock.
ET: ANG = novi val.
D: 1) »(Splošni naziv za) ♦rock glasbo♦, ki jo igrajo mnogi angleški in ameriški ♦bandi♦ iz poznih sedemdesetih let. Pojem se nanaša na različne sloge, katerih neposredni predhodnik je ♦punk rock♦, njihove oblike in ♦ritmi♦ neposredno izhajajo iz ♦rock and rolIa♦ petdesetih in šestdesetih let. Novi val se je začel v pubih in malih klubih kot reakcija na ♦heavy metal♦ …, vendar so prednost dajali enostavnejši obliki (formi). Pomembni predstavniki so: Elvis Costello, Graham Parker, Dave Edmunds, Patti Smith, Talking Heads in Brian Eno.« (‹RAN›, 539)
2) »Pojem, ki se pogosto nanaša na ♦jazz♦, ki ga igrajo glasbeniki, kot so John Coltrane, Don Cherry, Ornette Coleman, Charles Taylor, Charlie Mingus in Eric Dolphy, v katerem pa se, kot vir okvirja za ♦improvizacijo♦, doseže določena svoboda v izogib tradicionalnim akordnim … obrazcem in formi. Namesto tega je poudarek na melodiji …, vključujoč obilno uporabo ♦mikrostopinj♦. Poleg tega so se pogosto prevzemale tudi modifikacije na glasbilih, da bi dosegli nova sredstva za proizvodnjo ♦zvoka♦. Gibanje se je začelo v šestdesetih letih.« (‹FR›,58–59)
KM: Pojmi v NEM, FR in IT (kot tudi »New Wave 1975« v ANG), ki se razlikujejo od ANG-izvirnika, so ponujeni v ‹BR›, 236–237, kot svojevrstno tolmačenje izvirnika v smislu D 1, pri čemer bi morali poudariti, da ne gre za obliko (formo), ampak vrsto (♦rocka♦).
Pisanje z veliko začetnico v slovenščini ni smiselno.
KR: N. v. je precej izrabljen pojem. V D sta izbrana dva najbolj očitna pomena, sicer pa je pomen iz D 1 najpogosteje v rabi. (Napačno bi bilo misliti, da je tudi v tem smislu, torej v terminologiji ♦rock glasbe♦, n. v. enopomenski pojem. V ‹HI›, 316, sta ponujeni dve D: »Od leta 1976/77 nediferencirano rabljen naziv za 1) ♦punk rock♦, ki se navezuje na ♦hard rock♦ in na ♦heavy rock♦, ter za 2) način muziciranja v ♦rock glasbi♦, ki se osvobaja ‘preelektroniziranja’ … in teži k naravnemu električno amplificiranemu instrumentalnemu ♦zvoku♦.«) Pojem se po pomenu v D 2 (v povezavi z nekaterimi pojavi v ♦jazzu♦) zelo redko uporablja (npr. v tako kompetentnem priročniku, kot je ‹GRJ›, ga sploh ni). Namesto njega je veliko bolj popularen ♦free jazz♦ .
GL: ♦jazz♦, ♦freejazz♦, ♦pop, pop glasba♦, ♦popularna glasba♦, ♦punk (rock)♦, ♦rock and roll♦, ♦rock, rock glasba♦.
‹HK›, 258–261; ‹KN›, 142–143