ANG: electronic organ; NEM: Elektronenorgel, elektronische Orgel, E-Orgel; FR: orgue electronique; IT: organo elettronico.
ET: Grš. ḗlektron = jantar (električni pojavi so bili prvič zaznani na jantarju) (‹KLU›, 174); iz ANG electron (zloženka iz electric = električni in ion = delec, nabit z elektriko) = negativno nabit osnovni delec (‹KLU›, 174); ♦orgle♦.
D: »(Naziv za) ♦elektronski glasbeni instrument♦, ki so ga na začetku izdelovali, da bi se približali akustičnim ♦orglam♦ … Za prozvodnjo ♦zvoka♦ so se uporabljala različna sredstva. Prve uspešne elektronske orgle so bile ♦Hammondove orgle♦, ki uporabljajo rotirajoče tonske valje, ki elektromagnetno proizvajajo oscilirajoči tok. V ♦Wurlitzerjevih orglah♦ se uporabljajo vibrirajoči jezički. Modernejše konstrukcije uporabljajo določeno število ♦oscilatorjev♦ s fiksno ♦višino tona♦ in so v celoti elektronske. Pri vseh vrstah elektronskih orgel se začetni nihaji modificirajo in ojačujejo elektronsko in se prek zvočnikov prenašajo do poslušalca.« (‹RAN›, 283)
KM: Iz D je razvidno, da se v e. o. uvrščajo praktično vse vrste ♦orgel (razen električnih – gl. ‹MELZ›, I, 516–517, oz. op. in KR ♦elektroakustičnih orgel♦; v ‹GR6›, VI, 110–111, so e. o. sopomenka električnih ♦orgel♦!), ki vključujejo tudi ♦elektroakustične orgle♦.
KR: V ‹P›, 75, se – iz nerazumljivih razlogov – kot IT-ustreznica za e. o. navajajo ♦elektroakustične orgle♦ (= »organo elettro-acustico«).
V KR se za ♦elektroakustične orgle♦ predlaga, da se, podobno kot so se ♦elektroakustični glasbeni instrumenti♦ uvrstili v ♦elektronske glasbene instrumente♦ (gl. KM ♦elektronskih glasbenih instrumentov♦), uvrstijo v e. o. Pojem bi bilo torej treba uporabljati s tako splošnim in skupnim nazivom.
GL: ♦dinamofon♦ = ♦telharmonij♦, ♦elektrofon♦ (D 1), ♦elektronski glasbeni instrumenti♦ = (♦elektronski glasbeni instrumenti♦), ♦fototon♦ = ♦svetlobne orgle♦ (D 1), ♦Hammondove orgle♦, ♦kaleidofon♦ (D 1), ♦leslie♦, ♦novakord♦, ♦orgle♦, ♦partiturofon♦, ♦sferofon♦, ♦svetlobne orgle♦ = ♦fototon♦, ♦telharmonij♦ = ♦dinamofon♦, ♦Wurlitzerjeve orgle♦.
PRIM: ♦elektroakustične orgle♦, (♦elektronske orgle♦).
‹BASS›, III, 490; ‹BKR›, II, 15–16; ‹BKR›, V, 30; ‹DOB›, 114–120; ‹EN›, 68–72; ‹GR›, 69; ‹GRI›, I, 690–692; ‹HI›, 142; ‹HO›, 741; ‹IM›, 112; ‹LARE›, 1165; ‹MGG›, XVI, 51–59; ‹RL›, 255; ‹RUF›, 124