ANG: synthetic scale.
ET: ♦Sintetična glasba♦.
D: 1) »(Naziv za) ♦lestvico♦, ki je izmišljena za posebne okoliščine in praviloma ne vsebuje tradicionalnega durovega in molovega ♦modusa♦.« (‹JON›, 308)
2) »(Naziv za) katerokoli ♦lestvico♦, razen za tradicionalno durovo in molovo ♦lestvico♦ in za srednjeveške ♦moduse♦. Kljub temu nekateri strokovnjaki ne vključujejo folklornih ♦lestvic♦1 ali ♦lestvic♦ iz glasbe zahodnih kultur v ta pojem.« (‹FR›, 90)
KM: ‹JON›, 308, se sklicuje na Persichettija (PERSICHETTI 1961: 43–50), ki med s. l. uvršča tudi nekatre folklorne ♦lestvice♦. Nadalje navaja tudi vrsto drugih s. l., med katerimi so nekatere uporabljene samo v eni skladbi, npr. šesttonska ♦lestvica♦, ki jo je Stravinski uporabil v Posvetitvi pomladi:
(‹JON›, 309)
KR: Pojem je nekoliko begajoč, saj bi se morale s. l. kot umetno izdelane ♦lestvice♦ razlikovati od »naravnih«, ki – domnevno – niso umetno narejene. Seveda gre tu predvsem za ♦lestvice♦, ki so jih skladatelji oblikovali za lastne potrebe, pogosto tudi za eno skladbo (v tem smislu je v D 1 delno upravičena omemba ♦modusa♦, ker se včasih celo ♦dvanajsttonska vrsta, serija♦ in ♦oblike vrste, serije♦ imenujejo ♦modusi♦ – gl. KM ♦modusa♦). Število s. l. je praktično neskončno, tako da v našem primeru predlagamo in obravnavamo le tiste, ki se najpogosteje uporabljajo.
GL: ♦alžirska lestvica♦, ♦dvojna harmonična lestvica♦, ♦enigmatična lestvica♦, ♦lidijska molova lestvica♦, ♦lestvica♦, ♦madžarska durova lestvica♦, ♦madžarska molova lestvica♦, ♦modus omejenih zmožnosti transpozicije♦, ♦napolitanska durova lestvica♦, ♦napolitanska molova lestvica♦, ♦oktatonska lestvica♦, ♦orientalska lestvica♦, ♦simetrična lestvica♦, ♦superlokrijska lestvica♦, ♦večoktavna lestvica♦, ♦večtonska lestvica♦, ♦zrcalna lestvica♦.
PRIM: ♦modaliteta♦, ♦modus♦, ♦sintetični akord♦.
1 V izvirniku piše »folk scales«. Gl. KR ♦folka, folk glasbe, folk sloga♦.