ANG: pantonality; NEM: Pantonalität; FR: pantonalité; IT: pantonalità.
ET: Grš. predpona pan- = ves, vse; ♦tonaliteta♦.
D: 1) »(Naziv za) obliko ♦tonalitete♦, kjer se tonalitetna središča premikajo, vstopajo drugo v drugo in se mešajo, vendar se ne končajo z ustaljeno kadenco (na tradicionalen način). Pantonalitetna ♦harmonija♦ je normalna značilnost Bartókove, Hindemithove, Brittnove in glasbe Stravinskega, (dokler Stravinski ni sprejel ♦dvanajsttonske tehnike♦).« (‹IM›, 283)
2) »Značilna lastnost pantonalitete, s katero ta zares postaja nov koncept, ne le povečana ekspresija klasične ♦tonalitete♦, je fenomen ‘premičnih tonik’, tj. strukturno stanje, v katerem nekaj tonik sočasno odkriva svojo gravitacijsko moč, delujejo druga proti drugi, ne glede na to, ali postane katera od njih zaključna.« (RÉTI 1978R: 67)
3) »Če se že išče ime (za zanikanje ♦tonalitete♦ oziroma za ♦atonaliteto♦ – op. N. G.), potem bi se moralo misliti na pantonaliteto ali na ♦politonaliteto♦ …« (SCHÖNBERG 19667: 486–487)
KM: V D 3 Schönberg p. (in ♦politonaliteto♦) predlaga namesto ♦atonalitete♦, pojma, proti kateremu se iz vsega srca bori (SCHÖNBERG 19667: 486; gl. tudi KM ♦atonalitete♦). Edino v ‹JON›, 204, se opozarja na dvopomenskost tega pojma. V ‹IM›, 203, pomen v smislu D 3 sploh ni omenjen.
KR: Schönbergov predlog iz D 3 ni naletel na splošno sprejetje. Priznati moramo, da je predlog neutemeljen, ker – poleg p. – Schönberg predlaga tudi ♦politonaliteto♦ kot nadomestilo za ♦atonaliteto♦. Niti Rétijevo prizadevanje za razločevanje p. od ♦tonalitete♦ in ♦atonalitete♦ (D 2) ni imelo večjega odmeva. Pojem ima samo zgodovinski pomen kot eden od (po Schönbergu; prim. D 3) možnih – vsekakor problematičnih (prim. D 1 in 2) – nadomestkov za ♦atonaliteto♦.
V ‹GR6›, XIV, 163, se nastanek pojma pripisuje R. Rétiju, kar je seveda napačno.
GL: ♦antitonaliteta♦, ♦atonikaliteta, atonikalitetnost, atonikalnost♦, ♦bitonalnost♦, ♦emancipacija disonance♦, ♦multitonaliteta♦, ♦nestalna tonaliteta♦, ♦politonaliteta♦, ♦progresivna tonaliteta♦, ♦razširjena tonaliteta♦, ♦svobodna tonaliteta♦, ♦suspendirana tonaliteta♦.
PRIM: ♦atonaliteta♦, ♦metatonaliteta♦, ♦mikrotonaliteta♦, ♦pandiatonika♦, ♦pantonalitetnost♦ = (♦pantonalnost♦), ♦prototonaliteta♦, ♦prosta atonaliteta♦, ♦tonaliteta♦ .
‹BASS›, Ill, 535 = pridevnik »pantonale«; ‹CP1›, 241; ‹CP2›, 342; ‹GR›, 134; ‹L›, 415; ‹RAN›, 606; ‹SLON›, 1475