ANG: music for tape, tape music; NEM: Bandmusik, Tonbandmusik; FR: musigue pour band (magnétique); IT: musica su nastro, musica per nastro.
D: »(Naziv za) glasbo, pri kateri se v postopku skladanja uporablja manipulacija s trakom. Ponavadi se uporabljajo tehnike, kot je npr. reprodukcija traka v obratni smeri, rezanje traka, sopostavljanje ♦zvokov♦ z enega traka na drugega, spreminjanje hitrosti reprodukcije ter ustvarjanje ♦neskončnih trakov♦. V kategorijo glasbe za trak sodita ♦elektronska glasba♦ in ♦konkretna glasba♦, čeprav se ta pojem uporablja vedno redkeje.« (‹FR›, 91).
KR: D, kar je v ‹FR› žal pogost primer, pomen pojma definira površno: a) »manipulacija s trakom« je zelo omejen kriterij za določanje pomena glasbe za trak; če se ga obravnava, potem je kot postopek veliko bolj značilen za ♦konkretno glasbo♦ kot pa za ♦elektrosko glasbo♦; b) kakor je opazno v D 3, 5, 6, 7 in 10 ♦elektronske glasbe♦, glasba za trak pomeni skoraj isto kot ♦elektronska glasba♦, ne glede na kakršnokoli »manipulacijo s trakom«, ker je kriterij shranjevanja te glasbe na trak ter njeno izvajanje z reprodukcijo s traka bolj pomembno od manipulacije s trakom; c) iste D dokazujejo, da se pojem še kako uporablja, čeprav ne ravno v istem pomenu, kot je določen z D,
V D je izpuščen pomen pojma, ki se nanaša vrsto ♦elektronske glasbe♦, ki se je pojavila v ZDA na začetku pedesetih let in ki je v osnovnih estetskih načelih precej drugačna od ♦elektronske glasbe♦, še posebej od kölnske v ožjem pomenu (»elektronische Musik«, gl. D 10 in KR♦elektronske glasbe♦). Za njo se je v tem Pojmovniku, kot tudi v večini priročnikov, ki se ukvarjajo s tem specifičnim pomenom pojma, ohranila njena izvirna ET oblika (gl. ♦music for tape, tape music♦).
V ‹P›, 170 je navedeno povsem nenavaden pojem »magnetofonska glasba«. Glede na vzporednice v tujih jezikih gre očitno za glasbo za trak.
PRIM: ♦akuzmatika, akuzmatična glasba♦, ♦avtomatska glasba♦ = ♦računalniška glasba♦ (t. 2 v D), ♦elektroakustična glasba♦, ♦elektrofonska glasba♦, ♦elektronska glasba♦, ♦konkretna glasba♦ = (♦musique concrète♦), ♦music for tape, tape music♦, ♦sintetična glasba♦, ♦živa elektronska glasba♦ = (♦live electronic music♦) = (♦live electronics♦).
‹HO›, 75; ‹L›, 272; ‹RAN›, 835 = gl. tudi ♦elektroakustično glasbo♦; ‹RIC›, III, 259 = gl. tudi ♦elektronsko glasbo♦.