ANG: dodecaphonic music, twelve-tone music; NEM: dodekaphonische Musik, Zwölftonmusik; FR: musique de douze sons, musique dodécaphonique; IT: musica dodecafonica.
D: Naziv za glasbo, ki se sklada z ♦dvanajsttonsko tehniko♦.
KM: Glede na različna dojemanja ♦dvanajsttonske tehnike♦ pri J. M. Hauerju (gl. HAUER 1926; tudi ♦trop♦) je treba takoj razlikovati njegovo d. g. (gl. HAUER B. G.; tudi ♦trop♦ in ♦dvanajsttonska igra♦) od d. g., ki se sklada s Schönbergovo ♦dvanajsttonsko tehniko♦.
KR: Podobno kot ♦aleatorična glasba♦ z d. g. ne razumemo dobesedno tistega, na kar se z njo misli (gl. D), ker je d. g. pravzaprav vsaka glasba, ki uporablja dvanajst ♦tonov♦ (kromatične ♦lestvice♦; gl. o tem uvod v BEICHE 1985: 1, kjer se jasno opozarja na problematičnost NEM-pojma »Zwölftonmusik« kot tehničnega pojma oz. strokovne besede). Kot okrajšava za glasbo, skladano z ♦dvanajsttonsko tehniko♦, pa je naziv sprejemljiv, tako kot so sprejemljive njegove variacije, med katerimi je najpogostejša dvanajsttonska skladba (‹GR›, 185; ‹IM›, 398; ‹SLON›, 1438–1444), ki je vseeno ne navajamo v tem Pojmovniku, tako kot tudi serialne glasbe ne navajamo kot poseben pojem.
GL: ♦dvanajsttonska tehnika (skladanja)♦ = (♦dodekafonija♦), ♦dvanajsttonska igra♦.
PRIM: ♦serialna glasba♦
‹HI›, 530; ‹MGG›, XIV, 1522–1529; ‹LARE›, 467–468; LEIBOWITZ 1949; ‹P›, 60; ‹RAN›, 886–889