ANG: funk, funky, funky jazz, funk 1970/1950; NEM: Funk, Funky, Funky Jazz, Jazzstil, später Popstil; FR: funk, funky, funky jazz, stile de jazz, ensuite de Pop; IT: funk, funky, funky jazz, stile di jazz, in seguito di Pop.
ET: ANG (natančneje: v ameriškem slengu) funk = strah, panika, utesnjenost, funky je pridevnik; v ‹OAD›, 354, se pojasnjuje pomen pridevnika funky tudi v zvezi z ♦jazzom♦ kot »nekompliciran«, »čustven«.
D: 1) »Zemeljski, seksualen, tisto, na kar se da plesati, pod vplivom ♦gospela♦. Leta 1954, ko se izenačuje s ♦soulom♦, vključuje željo po osvobajanju od intelektualiziranega ♦West Coast jazza♦. Naziv se sedaj uporablja za številne posnetke črnske ♦popularne glasbe♦, posebno za tiste z zahtevnim sinkopiranjem.« (‹RAN›, 330)
2) »(Naziv za) način muziciranja v ♦hard bopu♦ …, v katerem se, konec petdesetih in šestdesetih let, z uporabo elementov ♦bluesa♦ in ♦gospela♦ ponovno vrača k afroameriški črnski folklori1, ♦soul♦. Od sedemdesetih let tudi naziv za muziciranje črnskih glasbenikov v ♦rock glasbi♦ in ♦pop glasbi♦, ki se orientira po ♦bluesu♦.« (‹HI›, 166–167)
3) »Od približno leta 1970 izraz v ♦jazz rocku♦ označuje kratke, prekinjene fraze, premično vodenje basovske linije, duhovito vodenje partov, ki temelji na ritmičnih premikih ipd. Primer za ta pozni funk je skladba Lunarputians B. Cobhama.« (‹KN›, 80)
KM: Ustreznice v NEM, FR in IT, ki se razlikujejo od ANG.izvirnika, so ponujene v ‹BR›, 234–235, kot (napačna) razlaga ANG-pojma.
KR: Iz vseh treh D, ki so iz kompetentnih virov, se vidi, da je natančni pomen pojma nemogoče določiti. V ‹KN›, 80, eksplicitno piše, da f. predstavlja »mistifikacijo črnskih ♦soul♦ glasbenikov♦«. Zagotovo bi lahko rekli, da f. sploh ne predstavlja tehničnega pojma ali strokovne besede, vendar ga je zaradi njegove popularnosti treba navesti v Pojmovniku.
Različne oblike zapisa v izvirniku so posledica enakovredne rabe samostalniške (=»funk«) in pridevniške (= »funky«) oblike. Zato so vse oblike zapisovanja pravilne.
GL: ♦gospel♦, ♦jazz♦, ♦jazz rock♦ = ♦rockjazz♦, ♦pop, pop glasba♦, ♦popularna glasba♦, ♦rock, rock glasba♦, ♦rock jazz♦ = ♦jazz rock♦, ♦soul, soul jazz♦.
(D 1).
‹BASS›, II, 304; ‹GRJ›, I, 411; ‹HK›, 151–152; ‹RIC›, II, 252 = vodilka k ♦jazzu♦
1 V izvirniku »Negerfolklore«. Gl. KR ♦folka, folk glasbe, folk sloga♦.