ANG: diatonic cluster.
ET: Grš. diátonos = (dobesedno) napet, v glasbi: premikati se po celih stopnjah (‹RL›, 224); ♦klaster (cluster)♦.
D: V terminologiji H. Cowlla naziv za ♦klaster♦, ki je sestavljen samo iz ♦tonov♦ diatonične ♦lestvice♦.
KM: V COWELL 1969: 135–137 Cowell pojem uporablja v naslednjem kontekstu: »In druga variacija metode za gradnjo ♦klastra♦ je sestavljena tako, da se začne z ♦akordom♦, (ki se) nato zapolni s preostalimi ♦toni♦. ♦Akord♦ se nato naenkrat pretvori v ♦klaster♦.
♦Klaster♦ je mogoče prav tako reducirati v ♦akord♦ z obratom iste metode …
V oblikovanju diatoničnih klastrskih ♦akordov♦1 sta možni dve metodi glede na ♦tonaliteto♦ ali ♦tonalitete♦, ki jih želimo uporabiti. Da bi se zadržali pri enostavnejših primerih, lahko uprabljamo ♦tone♦, ki se pojavljajo v ♦lestvici♦ ene ♦tonalitete♦. Tako, če se ♦klastri ♦ iz kvinte2 začnejo na c ali g v ♦tonaliteti♦ C-dura, se vsi ♦toni♦ lahko pojavijo v izvirni ♦tonaliteti♦ C-dura …
Ali, če želimo uporabiti politonalitetno metodo, se lahko naši ♦klastri♦ sestavijo iz sorodnih ♦tonalitet♦. Npr., če imamo dva ♦klastra♦ iz septime3, ki se začenjata na c ali g, lahko v ♦klaster♦ na c vključimo f, ker ta obstaja v ♦tonaliteti♦ C-dura, medtem ko se v ♦klaster♦ na tonu g lahko vključi fis, ker je ta značilen ♦ton♦ G-dura.«
KR: V navedenih primerih so ♦klastri♦ zares diatonični, saj so zgrajeni izključno iz ♦tonov♦ diatoničnih ♦lestvic♦. Zanimivo pa je, kako Cowell ♦klaster♦ poskuša umestiti v tonalitetni kontekst in celo razmišlja o ♦politonaliteti♦, četudi na str. 121 zahteva obravnavo ♦klastra♦ kot posamezne enote, tj. kot posameznega ♦tona♦ (gl. D 1 in KR – t. a ♦klastra♦).
»♦Klastri iz kvint« in »♦klastri♦ iz septim« v izvirniku niso povsem natančno formulirani; toda iz primera je razvidno, da Cowell tu misli na kvinto in septimo kot na intervala, ki določata obseg ♦klastra♦.
GL: ♦agregat♦ (D 1), ♦klaster♦.
PRIM: ♦kromatični klaster♦
1 V izvirniku najdemo »diatonic cluster chords«.
2 V izvirniku najdemo »clusters of a fifth«.
3 V izvirniku najdemo »two clusters of the interval of seventh«.